nasz powiat.jpg
ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Święto plonów w Zębowicach i Grzegorzowie
dodano: 21-08-2018 | Dawid Paterkiewicz | wyświetleń: 1497
Galerie:
grafika
dodano: 21-08-2018 | 
Dawid Paterkiewicz
ilość fotografii: 22

W polskiej tradycji dożynki to święto, kiedy rolnicy dziękują za zebrane plony.  Podczas Święta Plonów można podziwiać okazałe wieńce dożynkowe, wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów, dodatkowo okraszone pieczywem. Zwyczajowo dożynkom towarzyszy zabawa do późnych godzin wieczornych, pyszne jedzenie, różnego rodzaju konkursy i atrakcje oraz wspaniała atmosfera, zwłaszcza, kiedy dopisuje pogoda, a tak jest w tym roku. Jedne z pierwszych uroczystości dożynkowych w powiecie jaworskim odbyły się w Zębowicach i Grzegorzowie.

 

Tegoroczne dożynki w Zębowicach zwyczajowo rozpoczęła dziękczynna msza, która odbyła się na boisku sportowym, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, podczas której nie zabrakło licznych atrakcji umilających czas. Organizatorzy zaplanowali wiele konkursów i zabaw, w których uczestniczyli zarówno mieszkańcy wsi, jak i przybyli goście. Gospodarz wsi sołtys Andrzej Skrzypek wraz z lokalną społecznością zadbali, aby nikomu nie zabrakło pajdy chleba, smalcu oraz ciasta. Wśród gości można było spotkać m.in. poseł na Sejm RP Panią Elżbietę Witek, Starostę Jaworskiego Stanisława Laskowskiego, Wójta Gminy Paszowice Sebastiana Oszczędę, Członka Zarządu Powiatu Stanisława Witka oraz Wiceprezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej Waldemara Jankowskiego.

 

W tym samym dniu zakończenie żniw świętowali także mieszkańcy wsi Grzegorzów, którzy, na czele ze swoją sołtys Genowefą Suchecką, zadbali o równie wyśmienitą zabawę, której towarzyszyła folklorystyczna muzyka, loteria fantowa, pokazy walk rycerskich, a w godzinach wieczornych wspólna zabawa do późnych godzin nocnych. Dożynki były znakomitą okazją do złożenia podziękowań Pani Sołtys za 27 lat pełnienia swojej funkcji. Również do Grzegorzowa przybyło wielu zaproszonych gości, w tym m.in. Starosta Jaworski Stanisław Laskowski, Wójt Gminy Mściwojów Mariusz Foryś oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Grygorcewicz.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
zarządz_kryzys2.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg
  • grafika
  • grafika
  • grafika
dodano: 13-12-2018 |  | Ilość fotografii: 34 | Wyświetleń: 1088